Menu Close

Augame sveiki ir laimingi…

Įstaigoje ne vienerius metus vykdoma ES projekto “Vaisių vartojimo skatinimas mokyklose” programa.
Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje, iš jos ir Lietuvoje, 22 mln. vaikų turi antsvorį. Iš jų daugiau kaip 5 mln. yra nutukę. Nustatyta, kad kasmet jų padaugės 400 000. Sveika mityba gali tapti svarbia priemone užtikrinant, kad mažėtų nutukimų ir vėliau gyvenime kylančių rimtų sveikatos problemų, tokių kaip kraujagyslių ligos ir susirgimai 2 tipo diabetu. Tuo tikslu svarbiausia pasiekti, kad būtų vartojama pakankamai vaisų ir daržovių. Tyrimai rodo, kad sveiki mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje. Daug vaisių bei daržovių vaikystėje valgę asmenys ir toliau jų vartoja pakankamai. Tie, kurie jų valgo nedaug, savo įpročių dažniausiai nekeičia ir juos perduoda savo vaikams. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui yra 400 gramų. Dauguma europiečių, ypač jaunuolių, šios rekomendacijos nepaiso ir vaisių bei daržovių suvartoja vis mažiau.
Lietuvoje nebuvo atliekami tyrimai apie vaisių ir daržovių suvartojimą, tačiau ES finansuojamas Pro-Children projektas atliko tyrimą apie vaikų vaisių ir daržovių vartojimą keliose ES valstybėse ir nustatė, kad vidutiniškai tik 17,6 proc. 11 metų vaikų pasiekia rekomenduotiną 400 gramų per dieną normą.
Pastaraisiais metais bendras vaisių ir daržovių suvartojimas ES ir Lietuvoje stipriai mažėja. Realų vaisių ir daržovių suvartojimą vienam gyventojui sudėtinga nustatyti, kadangi yra didelė produktų įvairovė, kai kurie greit gendantys ir dėl to susidaro daug atliekų.
Programos glaudus susiejimas su švietimu sudaro sąlygas ankstyvame amžiuje keisti gyvenimo būdą, požiūrį į sveiką mitybą, kasdieniniame racione sumažinti nesveiko maisto dalį dėl padidėjusio vaisių ir daržovių suvartojimo.
Strategijos vizija yra paskatinti vaikus vertinti vaisius ir daržoves ir pratinti juos vartoti ateityje, taip prisidedant prie mokyklų sveikatingumo politikos formavimo. Įprasminti sveiką gyvenseną, kuri palaipsniui tampa įpročiu, gyvenimo norma
Strategijos tikslas – įdiegti vaikams supratimą apie vaisių ir daržovių vartojimo teigiamą poveikį sveikatai. Įgyvendinant šį tikslą, keliamas uždavinys – padidinti vaisių ir daržovių dalį vaikų mityboje jų mitybos įpročių formavimosi etape.
Tad mūsų lopšelyje-darželyje vaikai turi galimybę kiekvieną dieną gauti šviežių vaisių ir daržovių. O kad vaikai matytų nuolat augančius vaisius, aplinkos tvarkymo ir priežiūros paslaugų specialistai iš įmonės”ARBORA” pasodino 5 obelis ir 3 kriaušes. Šią “Padovanok medelį darželiui” akciją planuoja pratęsti ir priešmokyklinukai, palikdami mūsų įstaigą.